Efruz Bey

EFRUZ BEY. Bir insanın kendini nasıl topluma benimsettiğini ve bir anda nasıl dibe indiğini anlatır bu hikaye. Ahmet Bey, isminin de sahte ismi olduğunu söyleyerek ismini inkâr eder.

Responsive image
YAZAR
Ömer Seyfettin
DOSYA BOYUTU
7,95 MB
YAYIN TARIHI
2018
DIL
Türkçe
ISBN
9786051556420

PDF formatında Efruz Bey. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Efruz Bey kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) Prof.Dr. Nazım Hikmet Polat tarafından hazırlanan Ötüken’in Ömer Seyfettin Külliyatı; yazarın sağlığında yayımladığı kitaplar esas alınarak aynı çerçevedeki diğer metinlerin ilgili eserlere eklenmesiyle meydana getirilmiştir. Ömer Seyfettin’in anlatma esasına bağlı beş kitabı arasında roman sayılabilecek tek eser Efruz Bey’dir. Efruz Bey romanındaki bölümler, II. Meşrutiyet Dönemi siyaset ve kültür hayatı etrafında şekillenmiş metinlerdir. Bu metinlerin bazılarında aydın yabancılaşması, bazılarında ise çeşitli şahsiyet zaafları işlenir.Efruz Bey’in sıkça değişebilen bir şarlatan tipi olarak çizilmesi, yazara, hicvedeceği insanlara oklarını kolayca fırlatma fırsatı vermiştir. Efruz Bey herhangi bir hikâyede herhangi bir insanı değil, yabancılaşan aydınımızı temsil etmektedir ve yazar, bu çerçevedeki hikâyeleriyle II. Meşrutiyet Dönemi’nin siyasî, sosyal ve kültürel manzarasını çizmeye çalışmıştır.Ömer Seyfettin’in hikâyeye girmeden önce koyduğu açıklayıcı notun son cümlesi çok anlamlıdır: Herkes seni -bizzat kendi kadar- tanır, Efruzcuğum, bugün hiç kimse sana yabancı değildir; çünkü sen “hepimiz” değilsen bile, “hepimizden bir parça”sın... 


Efruz Bey, Ömer Seyfettin tarafından yazılmış bir romandır. Yazarın kendi değimiyle fantastik bir romandır bu. Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar: Efruz Bey soruları, pdf, kitabı, hikayesi.